czwartek, 1 sierpnia 2013

Szczepienie


Przez jakiś czas nas nie było. Jakoś tak nie było czasu, żeby coś skrobnąć na blogu. Intensywny weekend z odwiedzinami rodzinki, poniedziałkowe rwanie mego zęba, wtorkowa rehabilitacja i troche trzeba było odpocząć. Ale już wracam do blogowego świata :)

Dziś byłyśmy z Zuzią na szczepieniu - odra, świnka, różyczka. Szczepienie to wykonuje się w 13-14 miesiącu życia. Należymy do osób przestrzegających kalendarza szczepień.


Bardzo obawiałam się tego szczepienia, bo naczytałam się trochę w internecie i zastanawiałam się, czy szczepić Zuzię, czy nie. Z tego co wiem jest to jedno z najgorszych szczepień, w takim sensie, że dzieci kiepsko je przechodzą. Na wielu stronach można poczytać, że jest wiele powikłań po tym szczepieniu, np. gorączka, wysypka, czy nawet autyzm. Na ile jest to prawdą, nie wiem. Mam jednak nadzieję, że Zuzia nie będzie miała ani gorączki, ani wysypki! To wszystko może objawić się nawet do dwóch tygodni po szczepieniu :( 

Zuzia została zaszczepiona szczepionką MM RVAX Pro. Zobaczcie jakie są możliwe działania nieporządane:
 • Bardzo często: gorączka, rumień w miejscu wstrzyknięcia, ból i/lub obrzęk w miejscu wstrzyknięcia.
 • Często: wysypka odropodobna lub inny rodzaj wysypki, siniak w miejscu wstrzyknięcia.
 • Niezbyt często: zapalenie jamy nosowo-gardłowej, zakażenia górnych dróg oddechowych lub infekcja wirusowa, wodnista wydzielina z nosa, biegunka i/lub wymioty, pokrzywka, wysypka w miejscu wstrzyknięcia. 
 • Ponadto: jałowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, odra o nietypowym przebiegu, zapalenie najądrza i/lub jąder, zapalenie ucha środkowego, zapalenie ślinianki przyusznej, nieżyt nosa, podostre zapalenie mózgu, powiększeni węzłów chłonnych, reakcje nadwrażliwości, drażliwość, drgawki, ataksja, ból głowy, zespół Guillaina-Barrégo, ataksja, zapalenie mózgu wywołane przez ciałka wtrętowe wirusa odry (MIBE), porażenie mięśni ocznych, zapalenie nerwu wzrokowego, parestezje, zapalenie wielonerwowe, polineuropatia, pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, omdlenia, zapalnie spojówek, zapalenie sitatkówki, głuchota nerwowa, skurcz oskrzeli, kaszel, stan zapalny miąższu płucnego, zapalenie płuc, ból gardła, nudności, zapalenie stawów i/lub ból stawów (zwykle przemijające i rzadko przechodzące w stan przewlekły), ból mięśni.

Wizyta przebiegła bardzo sprawnie. Oprócz szczepienia miałam jeszcze kilka próśb do naszego pediatry. Musiałam wziąć skierowanie do ortopedy, zaświadczenie, że Zuzia ma niedosłuch (potrzebne nam do założenia konta w fundacji) oraz zapytanie o szczepienie przeciw pneumokokom. Na szczęście udało mi się o wszystkim pamiętać i wszystko udało mi się załatwić.

Zuzia jak zwykle była bardzo dzielna, płakała tylko dlatego, że ją mocniej trzymałam, gdy puściłam od razu się uspokoiła. Wcześniej została zważona i zmierzona. Ta Putylutka mierzy 82 cm i waży 11,1 kg. Wielkolud mój :)

W domu jednak troche pomarudziła, więc myślę, że to jednak po szczepionce. Mam nadzieję, że noc będzie spokojna. Od jakiegoś czasu kiepsko sypia, co oczywiście wpływa na jej humor.

Dodatkowo dziś Zuzi wyszedł kolejny ząbek - prawa dolna trójeczka :)
11 komentarzy:

 1. My też nie lubimy szczepień, a na horyzoncie pojawiło się już kolejne... Brrr...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby Szymuś dzielnie zniósł szczepienie!

   Usuń
 2. gratulujemy ząbka :)
  My na razie jesteśmy po 3 dawkach szczepionek i na szczęście nie było skutków ubocznych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy :)
   My jak na razie też nie miałyśmy problemów po szczepieniach!

   Usuń
 3. Oh a nas szczepienia dopiero czekają. Br..
  Gratuluję kolejnego ząbka:)

  OdpowiedzUsuń
 4. mam ogromną nadzieję, że Mia ząbki będzie przechodzić jak Mikołaj... bezproblemowo tylko z ogromną ilością śliny;)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe.. Oby!
   Ja zbytnio nie narzekam :)

   Usuń
 5. Też boję się objaw po szczepieniu! Tę szczepionkę miałaś bezpłatną?
  ładnie Zuzia waży i idziecie jak burza z zębami Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A Wy już po tej szczepionce?
   Ta chyba dla wszystkich jest bezpłatna :)
   Oj idzie, idzie :)

   Usuń
  2. Tak jesteśmy już po tej szczepionce.

   Usuń