czwartek, 2 maja 2013

Czym jest implant ślimakowy?

Tak jak już wiecie Zuzia ma obustronny głęboki niedosłuch zmysłowo-nerwowy na poziomie 90-100 dB w prawym i lewym uszku. Dziś opowiem Wam coś więcej na ten temat.

Niedosłuch zmysłowo-nerwowy jest efektem zniszczenia lub uszkodzenia komórek czuciowych (rzęsek słuchowych) w ślimaku i zazwyczaj bywa trwały. Tego rodzaju ubytek słuchu, zwany także "głuchotą nerwową", może występować w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym lub głębokim.

Dla osób ze znacznym lub głębokim ubytkiem słuchu rozwiązaniem często są implanty ślimakowe. Dla osób z ubytkiem słuchu w stopniu lekkim, umiarkowanym, a nawet znacznym stosuje się aparaty słuchowe.

Zuzia należy do grupy osób, której aparaty słuchowe nic nie dały. Nie widać było żadnych reakcji na dźwięki. Dlatego też zdecydowaliśmy się na implant ślimakowy dla niej.

Czym jest implant ślimakowy?

Implant ślimakowy to elektorniczna proteza narządu słuchu, która jest uznanym, bezpiecznym i szeroko stosowanym rozwiązaniem, za pomocą którego osoby głuche i głęboko niedosłyszące mogą słyszeć. Proces słyszenia odbywa się na drodze bezpośredniej elektrycznej stymulacji nerwu słuchowego.

Ostatnio Zuzia przeszła operację wszczepienia implantu ślimakowego. Aktualnie jest posiadaczką implantu CONCERTO Opus 2 firmy Med-El. Jest to system implantów ślimakowych MAESTRO.

Jak działa i wygląda implant ślimakowy?

Implant MAESTRO bezpośrednio stymuluje włókna nerwowe ślimaka za pomocą sygnałów elektrycznych. Nerw słuchowy przekazuje je do mózgu, gdzie są następnie interpretowane jako dźwięki. Na system MAESTRO składa się cześć wewnętrzna oraz zewnętrzna.

Część wewnętrzna - Implant

Implant CONCERTO umieszcza się podczas zabiegu chirurgicznego pod skórą, tuż za uchem. Składa się on z trwałej obudowy zawierającej elementy elektroniczne, a także anteny odbiorczej i magnesu. Wiązkę elektrod delikatnie wprowadza się do ślimaka. Jest to najmniejszy produkowany obecnie implant z obudową tytanową.


Część zewnętrzna - Procesor dźwięku

Procesor dźwięku jest noszony na uchu. Tworzy go jednostka centralna, zestaw baterii oraz cewka przenosząca imformacje przez skórę do odbiornika w implancie. Opus 2 jest pierwszym na świecie modelem procesora dźwięku pozbawionym przełączników. Wszystkie zmiany ustawień dokonywane są za pomocą unikalnego, prostego w obsłudze kontrolera FineTuner.Aktualnie Zuzia posiada pierwszą część - implant.

Jak widzicie to nie jest tak, że Zuzia przeszła operację i już słyszy. Dalej musi nosić coś na uchu. Firmy produkujące implanty pracują nad maksymalną minimalizacją procesora, aby wszystko było pod skórą. Kto wie, może za kilka lat, kiedy będziemy chcieli zaimplantować drugie ucho, będzie już tylko takie rozwiązanie. Jednak na razie trzeba się cieszyć tym co mamy. Z resztą nie obchodzi mnie to jak to całe ustrojstwo wygląda, ważne żeby moje dziecko słyszało, to jest najważniejsze. I powiem, że nie rozumiem rodziców, którzy mówią, że nie zaimplantują swojego dziecka, argumentując tym, że nie dodaje on uroku! No proszę Was, ale co jest ważniejsze, wygląd dziecka, czy to, że może normalnie funkcjonować w naszym świecie? Ehhh....

Teraz czekamy na magiczny 20 maj. Jest to data podłączenia procesora dźwięku. Od tego momentu można powiedzieć, że Zuzia będzie słyszeć, choć trzeba wziąć pod uwagę to, że do tej pory nie słyszała i będzie się zachowywać jak noworodek. Będzie się uczyć wszystkich dźwięków, lokalizować je, uczyć się je odróżniać. Mam nadzieję, że poradzi sobie z tym wszystkim dobrze, że w końcu będzie reagować na dźwięki. Wiem, że muszę uzbroić się w cierpliwość, że nie ma nic od razu. Czeka nas długa rehabilitacja, mnóstwo wyrzeczeń, ale czego się nie robi dla własnego dziecka.

Z tego miejsca pragnę Wam wszystkim podziękować, za wszystkie słowa otuchy i to, że Jesteście z Nami :*


4 komentarze:

 1. wszystkiego dobrego dla Zuziulki! 3mam kciuki za Was :)


  ZAPRASZAM DO MNIE NA CANDY I KONKURS :)
  świetne nagrody!

  http://islandofflove.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciała bym, aby w sieci można było znalezc tylko tak doskonałe artykuły !!!
  Będę często zaglądac na tą stronkę i czekac cierpliwie

  Moja strona www :: E-smycze.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Powodzenia i koniecznie pisz bloga, cudownie to robisz!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny opis. Dobrze się go czyta i można sporo z tego wynieść. Czekam na kolejne wpisy! Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń