poniedziałek, 2 września 2013

Geniusz

Dawno nas tu nie było. Zaległości troszkę mamy. Cuda na blogach się dzieją, coś strasznego.

Zuza robi się coraz samodzielniejsza. Wiele rzeczy chce, albo próbuje robić sama. Duma matkę rozpiera. :) Wiadomo :)

Jakieś dwa tygodnie temu na zajęciach u pani psycholog Zuza pokazała jedną ze swoich umiejętności, którą wykonuje już od półtora miesiąca. Chodzi o odkręcanie i zakręcanie butelek. Skłamałabym, gdybym powiedziała, że odkręca wszystko. Nie. Odkręca wszystkie butelki, które są lekko zakręcone. Zupełnie nie ma problemu z wykonaniem tego ruchu. Gdy byłyśmy u pani logopedy, to powiedziała, że miała konsultacje z psychologiem i była w szoku. Nie wierzyła w to co ona jej mówi. Miło jest usłyszeć, że "Zuza jest za mądra". Podobno jest to bardzo trudna czynność, a Zuza wykonywała ją mając 13 miesięcy. Czyżby rósł mi geniusz?

Jestem skłonna uwierzyć w to, że Zuza będzie mądrym dzieckiem, bo przez to, że nie ma jednego zmysłu inne ma wyostrzone. Jest bardzo bystra i spostrzegawcza. Dodatkowo, wielu rzeczom zapewne będzie musiała poświęcić dużo więcej uwagi. Nie ma co ukrywać, ale przez te 9 miesięcy, które była w mamowym brzuszku też się uczyła z mamą na studiach :)

Wiem też dlaczego Zuzia jest agresywna. Jako, że jest bardzo rozwinięta społecznie i psychicznie, wygląda na to jakby była na poziomie dwu latka, to po prostu nie radzi sobie z tymi wszystkimi informacjami, jakie pochłania. Dlatego od września będziemy mieć psychologa co tydzień, nie tak jak do tej pory co dwa tygodnie, aby pomóc jej wyciszyć się.

Ogólnie panie są zachwycone rozwojem Zuzi i czekają na rozwój mowy.

Z rozumieniem mowy jest różnie. Czasem mamy wrażenie, że rozumie wszystko to co do niej mówimy, a czasami móżna mówić jak do ściany. Ja wiem, że jest jeszcze malutka i jeszcze ma czas. Choć muszę przyznać, że coraz więcej wydaje z siebie różnych dźwięków i śpiewa sobie po swojemu.

A dziś z okazji pierwszego dnia szkoły zaczęłam się zastanawiać, jak Zuzia będzie sobie radziła z implantem w szkole? Czy będzie akceptowana? Czy nie będzie w tyle? Wierzę, że wszystko pięknie nadrobi :) A przecież takie maluchy mają jeszcze tak "plastyczne mózgi".

Kurczę, czy u Was też już taka jesień? My dziś poubierane w kurtki, czapki, szaliki szłyśmy na szczepienie, było nam zimno :(


14 komentarzy:

 1. mój starszy syn(UL 70-90 dB),gdy był w wieku Twojej Zuzi,to też tak odkręcał.Później "dorwał" śrubokręt i był w stanie wszystkie śrubki poodkręcać.
  Dzisiaj zaczął naukę w szkole i też się zastanawiam jak to będzie? Jaką będzie miał panią? bo z doświadczenia wiemy jak ważny jest kompetentny pedagog.
  Najważniejsze że Zuzia rozwija się prawidłowo i jest pod okiem mądrej mamy i specjalistó,a reszta przyjdzie z czasem.
  Jesień? tak,tak,u nas (na Śląsku)już zawitała.Teraz czekamy na piękną,kolorową pogodę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Superowo :)
   I jak Małemu podoba się w szkole?

   Usuń
 2. Ja ostatnio zostawiłam Szymka z opakowaniem kremu. Kiedy wróciłam, wieczko było odkręcone, a on sam wcinał balsam :) Nawet nie pokazywałam mu, jak odkręca się nakrętki :)
  Zuza to bystrzacha - poradzi sobie ze wszystkim, ale małymi kroczkami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe... Zdolna bestia :)
   Mam nadzieje, że tak będzie.

   Usuń
 3. Dobrze, że pani pochwali :) Niestety też do nas przyszedł jesień, na dworze jest zimno i wiatry bardzo wieją :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie jest przyjemnie na dworze :(
   :)

   Usuń
 4. Alez to musi byc wspaniale uczucie widząc jak własne dziecko sie rozwija i robi postępy. Juz nie mogę sie doczekać kiedy i ja tego doznam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przewspaniałe uczucie :)
   Zobaczysz, zobaczysz :)

   Usuń
 5. A jak to Cuda na blogach się dzieją, coś strasznego? Nie rozumiem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sytuacja u Karoliny z bloga Świat według Maksa moim zdaniem jest straszna!

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. Przez sytuację u Karoliny ze Świata według Maksa kilka innych dziewczyn widziałam, że zawieszają działalność blogową na jakiś czas.

   Usuń
 7. o szkołę proszę się tak nie martwić. dzieci takie jak nasze są nauczone że muszą się uczyć, lepiej znoszą wymagania szkolne bo wcześniej się z nimi zmagają. moja 13 letnia panna radzi sobie świetnie. co do akceptowalności - tu jest różnie i zależy to od niestety innych ludzi. córka ma koleżanki w szkole ale przyjaciółki to te z grupy rehabilitacyjnej -implantowane tak jak ona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cudownie :) Wiem, że zanim Zuzia pójdzie do szkoły jeszcze wiele rzeczy się zmieni, ale jakoś tak z okazji pierwszego dnia szkoły naszła mnie taka myśl jak to będzie :)

   Usuń