czwartek, 5 września 2013

Metoda globalna

Dziś razem z Zuzią wybrałyśmy się na bezpłatne warsztaty organizowane przez Wydawnictwo Pentliczego dotyczące nauki czytania małych dzieci w Natolińskim Ośrodku Kultury w Warszawie. Dokładniej chodzi o metodę globalną.

Bardzo podobały mi się te zajęcia. Oprócz samego wyjaśnienia na czym polega metoda globalna, zaprezentowano nam przykładowe rodzaje zabaw z wykorzystaniem tej metody. Kolejnym plusem było to, że Zuzia przez godzinę miała możliwość pobawienia się (w zamkniętym pomieszczeniu) z kilkoma maluchami. Pięknie patrzyła jak bawią się inne dzieci oraz sama pięknie bawiła się z innymi.

Na czym ogólnie polega ta metoda?

"Metoda Domana bazuje na zdolności małego dziecka do zapamiętywania obrazu graficznego zapisanego wyrazu. Nauka dokonuje się z pominięciem żmudnego okresu literowania.

Metoda wyrazowo-obrazkowa to współczesna odmiana klasycznej metody Domana. Tablice opatrzone są z jednej strony ilustracją i wyrazem, z drugiej tylko wyrazem. Stronę z obrazkiem wykorzystuje się w etapie stymulacji. Jednak w trakcie ćwiczeń stosuje się stronę bez obrazka."
 (źródło - TU)

Metoda bardzo mi się spodobała i wydaje mi się, że w przypadku Zuzi może być idealna. Jak myślicie?

Cieszę się, że zapisałam się na te warsztaty. Dowiedziałam się, że jest możliwość czyklicznego spotykania się co tydzień na takich zajęciach i bardzo mocno się nad tym zastanawiam. Koszt to 90 zł miesięcznie, więc wydaje mi się, że nie jest to dużo. Jak na razie widzę same pozytywy.

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej metody to odsyłam na stronę Wydawnictwa Pentliczek oraz do bloga prowadzonego przez autorkę tej metody, Pani Marii Trojanowicz-Kasprzak.

Ciekawa jestem czy znacie tą metodę, albo czy ją używacie?

8 komentarzy:

 1. Dziękuję za blogosferę, bez tego nie wiedziałabym tylu mądrych rzeczy :) Nie znałam, ale podoba mi się, oj podoba.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja właśnie w chyba podobny sposób się uczyłam czytać, w wieku 4 lat umiałam dopasować 44 wyrazy do obrazków i w wieku 5 lat czytałam. W międzyczasie chodziłam do logopedy w klinice 1 raz w tygodniu i uczyła mnie wymawiać sylaby :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serio, serio? To będę powolutku uczyć Zuzię tak uczyć :)

   Usuń
 3. Fajnie, że miałyście okazje uczestniczyć w czymś takim.
  Zawsze można dowiedzieć się nowych rzeczy.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba korzystać, w szczególności, że były za darmo, ale bardzo ciekawie :)

   Usuń
 4. Pewnie, jak Ci się podoba to czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń