poniedziałek, 24 lutego 2014

Aplikacje przydatne w rehabilitacji dzieci z wadą słuchu

Szukam różnych form rehabilitacji Zuzi. Nie zawsze to co jest dostępne na zajęciach mogę kupić do domu. A muszę przyznać, że jest jedna rzecz, której bardzo pożądam.

Na zajęciach u logopedy korzystamy z pakietu dźwięków zapisanych na CD, do których dołączone są obrazki. Praktycznie na każdych zajęciach Zuzia korzsta z tego zestawu. Rozkładamy ok 5 obrazków, puszczamy po jednym dźwięku i Zuza ma wskazać/podać odpowiedni obrazek.

Świetne ćwiczenie rozumienia dźwięków. Dodatkowo bardzo "ładne" są te dźwięki. Od dźwięków zwierząt, przez dźwięki pojazdów, instrumentów, po dźwięki przedmiotów codziennego użytku (suszarka, wiertarka, młotek).

Znalazłam w internecie podobne zestawy, ale cena ich jest kosmiczna. Zestaw odgłosów zwierząt to koszt ok 120-150 zł!!! Planuję kupić jej zestaw, gdzie będzie miała dźwięki spotkane codziennie.

Na dźwięki zwierząt, pojazdów i instrumentów mamy inny sposób.

Z pomocą, pomysłem przyszła mi Mamanka, mama Szymka, która jest logopedą. Podpowiedziała mi, że mogę ściągnąć sobie takie aplikacje na telefon.

Zupełnie o tym nie pomyślałam, ale od razu sprawdziłam co takiego ciekawego jest dostępne na Androida. I tak okazało się, że można wybierać i przebierać, co komu pasuje, co komu się podoba.

Mój tablet wygląda tak:


Ściągnęłam sobie 13 różnych aplikacji z odgłosami zwierząt, które pogrupowane są tematycznie. Dodatkowo mam dwie aplikacje z odgłosami instrumentów i jedną z odgłosami pojazdów.

A to telefon:


Dzięki tym aplikacjom mogę rehabilitować Zuzię zawsze i wszędzie, u lekarza w poczekalni, na huśtawce, w kolejce do kasy, w autobusie.

Aplikacje z odgłosami zwierząt podzielone są tematycznie. Najlepsze odgłosy zwierząt z Afryki, Ameryki Południowej, domowe, czy odgłosy zwierząt wodnych. Tak wygląda "środek" aplikacji.


Aplikacje z odgłosami pojazdów, można wykorzystywać na dwa sposoby. Jeden jako memo, a drugi jako karty z odgłosami.Aplikacje z odgłosami instrumentów są na zasadzie kart.Jak szukać takich aplikacji?

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę - "odgłosy zwierząt", "animal sounds", "vehcle sounds", "music instrument". Co tylko przyjdzie Wam do głowy.

Te aplikacje są bardzo przydatne przy rehabilitacji dzieci z wadą słuchu, ale myślę, że równie świetnie przydadzą się do nauki odgłosów zwierząt dla zdrowych dzieci.

11 komentarzy:

 1. Cześć, dzisiaj (a właściwie wczoraj) po raz pierwszy trafiłam na Twojego bloga i od razu przeczytałam go od początku aż do ostatniego wpisu. Muszę przyznać, że dopiero po zapoznaniu się z jego treścią doszło do mnie ile wysiłku i cierpliwości wkładacie w to aby Zuza była jak każde normalne dziecko. Jestem pod olbrzymim wrażeniem i podziwem dla Was. Trzymam kciuki, żeby wszystko poszło jak najlepiej. Trzymajcie się cieplutko.
  Agata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie po to też jest ten blog, żeby uświadomić, że mimo to że mamy implant i teoretcznie słyszymy to i tak musimy ciężko pracować!

   Buziaki!!!

   Usuń
 2. Aplikacje to fajna sprawa, szczególnie jeśli nie sa ogłupiające tylko takie które uczą, albo ćwiczą pamięc. Maja uwielbia memory, nasz tablet jest pełen różności i właściwie przejęła go:). Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, fajnie, że większość z nich jest darmowa!

   Usuń
 3. :*
  Cieszę się, że mogłam pomóc :)
  Buziole dla Zuzy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to bardzo, bardzo!!!
   Buziaki i dla Was!

   Usuń
 4. Czasem faktycznie te aplikacje są bardzo przydatne. Sama korzystam z kilku bardzo cennych dla mnie np. bloger :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja nie potrafie korzystać z aplikacji blogera!
   Zdecydowanie wole kompa!

   Usuń
 5. bardzo przydatny post, przyda mi się :)
  dziękujemy♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co! O to chodzi :)
   Pozdrawiamy!

   Usuń
 6. Świetna sprawa. Sama bym na to nie wpadła, a na prawdę przydatne. Ostatnio sama starałam się rozpoznać odgłosy zwierząt i tych nie naszych ciężko było rozpoznać.

  OdpowiedzUsuń